FLOSS Manuals

 English |  Español |  Français |  Italiano |  Português |  Русский |  Shqip

Etherpad fa

‏Etherpad  امنیت و محرمانگی

نرم افزار  Etherpad ابزاری است برای همکاری همزمان چند کاربر با یکدیگر. به طور پیش فرض همه Pad ها برای استفاده ازتمامی کاربران عمومی اینترنت آزاد می باشد. بنابراین پیشنهاد نمی شود که از این ابزار برای اطلاعاتی که مایل نیستید عموم به آن دستیابی داشته باشند استفاده کنید.

با این حال این امکان وجود دارد که Etherpad نصب شود تا به مقداری اطلاعات دست یافت و از آن برای سوء استفاده  کردن کاربران استفاده کرد. برای این میزان از بی نام و نشان بودن محدودیتی وجود دارد. این امکان وجود دارد که بررسی کنید تا ببینید آیا به وب سایتی وصل شده اید یا نه،حتی اگر مطالبی که خوانده اید و یا نوشته اید قابل یافت نباشد. در این فصل به این ویژگی ها می پردازیم و ابزارهای مختلفی را پیشنهاد می کنیم که می تواند به شما کمک کند..

امنیت در سطح کاربر

 استفاده از Etherpad با HTTPS و SSL

می توان برای استفاده از ارتباطهای HTTPS به Etherpad وصل شد. درباره HTTPS  که SSL نیز نامیده می شود در راهنما های دیگر همچون راهنمای استفاده از Firefox مطلب موجود است. بطور بسیار خلاصه ارتباطات HTTP اطلاعات بین رایانه شما و وب سایتهایی که به آنها وصل می شوید را رمز بندی می کند..

اگر این نوع استراق سمع دیجیتالی برایتان مساله نگران کننده ای است، بنابراین آن نوع از Etherpad را انتخاب کنید که HTTPS موجود باشد.  در مرورگر Firefox  می توانید از طریق نوار مکان بدانید که آیا از طریق ارتباط HTTPS وصل شده اید یا نه. اگر وصل شده باشید در ابتدای URL  عبارت http:// و تصویر یک قفل را خواهید دید..

می توانید سایر روشهای امنیتی گذر کردن از سانسور اینترنتی را بررسی کنید. جزئیات این ابزار را می توان در راهنماهای مشابه درباره گذر کردن از سانسور اینترنتی و مرورگر Firefox یافت.

منیت درسطح سرپرستی

وارد کردن نشانی IP و حذف خودکار Padهای استفاده نشده

نشانی های IP شماره هایی هستند که به هنگام جستجو در وب از طریق آنها شناسایی شوید. هنگامی که مقامات اینترنت را ردیابی کرده و یا رایانه های مادر را برای تحقیقات در دست می گیرند، اغلب این نشانیهای IP برای سوء استفاده کاربران استفاده می شود.

می توان اطمینان حاصل کرد که رایانه مادر شما نشانیهای IP کاربرانی که به وب سایت شما مراجعه می کنند را ذخیره نمی کند، ابزاری که این کار را انجام می دهد واحد Remove IP برای رایانه مادر وب Apache می باشد. https://we.riseup.net/debian/apache

به جای رها کردن اطلاعات بر روی وب ممکن است بخواهید از یک خدمات Etherpad استفاده کنید که اطلاعات را بعد از طی مدت زمان معلوم بی استفاده ماندن حذف می کند. این امر در خصوص   pad.riseup.net صدق می کند که بعد از ۳۰ روز غیر فعال ماندن حذف می شود.

محافظت Etherpad از طریق کلمه عبور

 می توان بعد از نصب Etherpad بر روی آن یک کلمه عبور قرار داد. شاید بخواهید این امر را از یک  سرپرست اینترنتی درخواست کنید  تا برای پروژه شما انجام دهد. اگر تواناییهای فنی  لازم را داشته باشید می توانید بخش نصب Etherpad مراجعه کنید..

اگر از Etherpad استفاده می کنید که از طریق رمز عبور محافظت شده، اهمیت دارد که همیشه برای ارتباط از HTPS  استفاده کنید. در غیر این صورت رمز عبور شما به روش فاقد رمزگزاری فرستاده خواهد شد..

انواع دیگر عادتهای خوب

تا چه حد مراقب هستید؟

همانند بسیاری از ابعاد امنیت اینترنتی، در خصوص اطلاعات بسیار حساس، بهتر این است که آنها را اصلا در یک سرور وب انتشار نکنید. قبل از اجرای هر خدماتی و اذعان کردن به امن بودن این ابزار می بایست اطمینان یابید که درباره این موضوع باندازه کافی اطلاعات دارید.

استفاده از ابزار مناسب برای کار   

اگر تمایل ندارید از Etherpad به عنوان ابزاز همکازی استفاده کنید.خدمات و نرا فزازهای دیگری وجود دارند که می توانند برایتان مفید واقع شوند.

Crabgrass

 نرم افزاری امنیتی است که در نشانی   http://we.riseup.net.  موجود می باشد و ابزاری است که توسط بسیاریاز فعالان سیاسی استفاده می شود.
مکانی را برای همکاری با دوستان و آشنایان ایجاد می کند که می توانید در آن فضاهای گوناکون ایجاد کرده و از ابزار گوناگون برای نوشتن ، برنامه ریزی و تصمیم گیری همزمان با مشارکت دیگر افراد استفاده کنید..

OwnCloud

OwnCloud نرم افزاری مجانی  می باشد که یک مکان ذخیره بر  روی محیط اینترنت برایتان ایجاد می کند. مکان ذخیره owncloud  تا انواع ۴.۵ ویژگی امکان رمزبندی فایل ها را دارا بودند.

نظام OwnCloud  عمدتا برای ذخیره فایلهای از قبل موجود طراحی شده ولی ابزار ساده ای برای ویرایش نسخه ها وجود دارد. همچنین امکان استفاده از تقویم های مشترک. می توانید به این نشانی http://owncloud.org رفته و به اطلاعات دیگر در این باره دسترسی پیدا کنید ویا موارد دلخواه را بارگیری کنید.

IRC

روشی است که برای  گپ زدن همزمان و با افراد متعدد که بخوبی آزمایش شده. این امکان وجود دارد که تاریخچه ای از گپ های انجام شده را ذخیره کرد و گپ های رمز گذاری / محافظت  شده داشت که برای همکاری در نوشتن متون  ابزاری بسیار مفید است
more information about IRC اطلاعات بیشتری درباره IRC  وdifferent clients you can use here کارخواه های  مختلفی که می توانید از آنها استفاده کنید در اینجا موجود است.

Booktype

ابزار پیشرفته ای است برای همکاری در نوشتن که بر روی تولید کتاب و کتابچه ها چاپ شده تمرکز دارد و بنابراین گزینه های بسیاری برای چیدمان متن و تصاویر موجود است.

این امکان  وجود دارد که بتوان کتابها را از کاربران عموم پنهان کرد . با این حال محیط Booktype به عنوان محیط امن برای اطلاعات حساس طراحی نشده. می توانید آنرا امتحان کرده، بارگیری کرده و یا دوباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. کافی است به این نشانی بروید:http://www.sourcefabric.org/en/booktype

Wikis

اغلب Wiki ها برای رمز بندی شدن و یا استفاده محرمانه و غیر عمومی طراحی نشده اند ولی می توان آنها را رمزبندی و یا توسط کلمه عبور محافظت کرد.

در اکثر Wiki ها ابزارهای مناسبی برای رهگیری ویرایش هایی که انجام شده و برگشت از تغییرات مخرب وجود دارد. برای قالب بندی کردن Wiki ها از وسیله ای به نام Wiki markup استفاده می کنند که می تواند استفاده از Wiki ها را نسبت به سایر ابزارهای ذکرشده در این راهنما، دشوارترکند.مخصوصا  به هنگام افزودن تصاویر به نسخه

اگر مایلید ابزار امن تری از Wiki را امتحان کنید که امکان استفاده رمز بندی شده را دارا است . می توانید از ابزار Wiki on a Stick استفاده کنید.
http://stickwiki.sourceforge.net

نامه های الکترونیکی و نسخه های پیوست رمزبندی شده

در حالی که استفاده از ابزارهای همکاری در محیط اینترنت مزایای بسیاری دارند ولی خیلی از آنها برای استفاده بسیار ایمن طراحی نشده اند. برای جلوگیری از بروز این مشکل ممکن است بخواهید روشهای مطمئن و امتحان شده برقراری ارتباط  ایمن را بیازمائید. برای مثال می توان نامه های الکترونیکی را با استفاده از فن آوری به نام GPG رمزبندی کرد

راهنمایی درباره نامه الکترونیکی رمز بندی شده باوکارخواه میان سکویی Thunderbird موجود می باشد.Encrypting Email
http://flossmanuals.net/thunderbird-workbook

There has been error in communication with Booktype server. Not sure right now where is the problem.

You should refresh this page.