FLOSS Manuals

 English |  Español |  Français |  Italiano |  Português |  Русский |  Shqip

Etherpad fa

مقدمه

Etherpad ویراشگری است که می تواند در بین چند کاربر و بطور همگام استفاده شود.  ابزاری است که قابلیتهای زیر را دارد و در موارد زیر استفاده می شود:

  • تهیه صورت جلسه اینترنتی و برون خطی offline، کارگاهها و هر رویداد دیگری که تمایل دارید یک نسخه مکتوب از آنرا ذخیره کنید.
  • برنامه ریزی  پروژه متن محور، بطور همگام و یا ناهمگام
  • ابزاری برای آموزش و تفکر
  • تلفیق منابع، تحقیقات و دیگر انواع داده ها

اگر مایل باشید Etherpad  را امتحان كنيد، ممکن است نصب شونده هایی Installations براي استفاده همگام وجود داشته باشد که  عبارتند از: 

مطالبی پیرامون Etherpad

 

ابزار Etherpad تقریبا بازنویسی شده کاملی از نرم افزاری دیگر ولی مشابه به نام EtherPad می باشد. آنها بر پایه بنیادهای مختلف فنی بنا نهاده شده  و توسط نویسندگان برنامه مختلف نوشته شده اند.
 در نسخه Etherpad اصلی احتیاج به الزامات سیستم عاملی نسبتا زیادی داشت ولی Etherpad جدید که (سابقا Etherpad Lite) خوانده می شد طوری نوشته شده که راه اندازی و نگهداری Side Server Java Script  را بسيار آسان می کند.

استفاده از نسخه اصلی و قدیمی Etherpad را دیگر پیشنهاد نمی کنیم  چرا که این نرم افزار به روز رسانی نشده. هر گونه ارجاعی به Etherpad در این راهنما ارجاعی است به نوع جدید که می توان آنرا از این نشانی بارگیری کرد: http://etherpad.org.

ويژگیهای کلی

از آنجایی که Etherpad نرم افزاری است که می تواند برروی رایانه مادر 'Server' های بسیاری در مکان های مختلف نصب شود، ویژگیهای مختلفی وجود دارند که می توانند فعال شوند. در اینجا برخی ویژگیهای رایج را ذکر می کنیم:

ایجاد یک Pad

به طور معمول برای هر شخصی این امکان وجود دارد که یک سند جدید و مشترکی را که Pad نامیده می شود، ایجاد کند. هر Pad نشانی اینترنتی URL مختص خود دارد. اگر این URL  برای شما فرستاده شود، شما می توانید این Pad را ویرایش کنید.

همکاری مشخص clear collaboration
ا
ین امکان وجود دارد که بطور همگام تغییراتی که توسط افراد دیگر در Pad  صورت می گیرد را مشاهده کرد. هر شرکت کننده با نام و رنگی متفاوت شناسایی می شود.


‏گپ زدن Chat
به طور پیش فرض امکان  گپ زدن 'Chat'  با افرادی که بطور هم زمان در حال استفاده از یک Pad  هستند، وجود دارد.

ثبت بازنگریهای و اصلاحات انجام شده
یک Pad می تواند  ذخیره شده و تمامی کاربرانی که بطور همزمان تغییراتی را که در نسخه ایجاد شده را در هر زمان ذخیره کنند. یک نوار زمان موجود می باشد که به این کاربران اجازه می دهد که تاریخچه تغییرات صورت گرفته در Pad را بطرزی آسان و کاربر محور بررسی کنند.

Exporting work
خروجی گرفتن از متن موجود در یک نسخه Pad می تواند در قالبهای متن ساده،Plain text ، نسخه باز، HTML،Microsoft Word، Open Document و یا PDF بارگیری شود.

مروری بر موارد فنی

نرم افزار Etherpad ویراشگری است که می تواند در بین چند کاربر و بطور همگام استفاده شود. Etherpad طوری نوشته شده که نگهداری و اضافه کردن ویژگیهای جدید برای سازندگان آن آسان است  و این را از طریق یک چهارچوبی از وصل شدنیها Plug-in  انجام می دهد که با تمامی امکات Full featured  می باشد. به همین دلیل برای Etherpad وصل شدنی های  بسیاری موجود است.

هنگامی که Etherpad را نصب کردید برای سرپرستان Administrators اين امكان وجود دارد كه به صفحه وب وصل شدنی ها رفته  و کنترل را بدست گیرند.

 

نرم افزار Etherpad طوری طراحی شده که به آسانی جاسازی شود و روشهای بسیاری را فراهم کند تا برنامه های نرم افزاری اینترنتی همچون  Wordpress بتوانند یک Pad و کاربران آن و گروهای این کاربران را مدیریت کنند.  Etherpad امکان ترجمه  به  بسیاری از زبانها را دارد. به طور خودکار زبان متناسب با تنظیمات محلی کاربران برای آنها فرستاده می شود و یا اینکه کاربران می توانند خود تنظیمات را تغییر دهند.

There has been error in communication with Booktype server. Not sure right now where is the problem.

You should refresh this page.