FLOSS Manuals

 English |  Español |  Français |  Italiano |  Português |  Русский |  Shqip

Etherpad fa

شروع استفاده از Etherpad

هنگام آغاز استفاده از Etherpad ممکن است به یکی از این دو طریق باشد. ممکن است شما شخصی باشید که اولین ورودی Etherpad را می نگارید و در واقع آغاز گر نوشتن هستید. در چنین موقعیتی باید یکی از خدمات Etherpad را انتخاب کرده و یک Pad  جديد را ایجاد کنید. در حالت دوم، ممکن است از شما دعوت به عمل آمده باشد تا به یک Pad از قبل تشكیل شده مطلب اضافه کنید.

از کجا شروع کنیم؟

قدم اول : ایجاد یک Pad

برای ایجاد یک Pad، بوسیله مرورگر به وب سایت یکی از خدمات اجرا کننده Etherpad رفته و اگر مایلید مستقل عمل کنید باید Etherpad را بر روی رایانه مادر Server  خود نصب کنید. برخی از خدمات موجود در حال حاضر عبارتند از‪:‬ 

هنگامی که به این صفحات مراجه می کنید، راههای متفاوتی برای ایجاد یک Pad وجود دارد. برخی رایانه های مادر یک نام را بطور خودکار ایجاد می کنند و برخی دیگر به شما این اجازه را می دهند که نام جدیدی را خلق کنید.

برای دعوت از دیگران برای همکاری با شما برای کار کردن بر روی یک Pad می توانید بر روی نماد </> کلیک کرده تا گزینه های موجود برای به اشتراک گذاشتن Pad را به شما نشان دهد.

در اين مورد برای به اشتراک گذاشتن Pad ، پیوند را نسخه برداری Copy کنید.

حال می توانید این پیوند را توسط پست الکترونیکی و یا خدمات پیام رسانی آنی (گپ)  Instant Messaging Service  فرستاده و از افراد دیگر بخواهید تا در نگاشتن نسخه ای که تازه ایجاد کرده اید، با شما همکاری کنند.

شروع به کار با یک Pad از قبل ایجاد شده

برای این کار معمولا برای شما پیوندی برای دستیابی به یک Pad  فرستاده می شود و این معمولا از طریق یک نامه الکترونیکی که توسط شخص دعوت کننده نگاشته شده به شما ارسال می شود.
اغلب می توانید بر روی پیوندی که به شما ارسال شده کلیک کنید. در غیر این صورت می توانید پیوند را نسخه برداری 'copy'کرده و آنرا در نوار مکان کارساز خود بچسبانید 'Paste'

نویسنده مفرد در Pad

برای شروع  به نوشتن می توانید از Pad به همان روش استفاده از یک نرم افزار پردازش کلمه 'Word Processor'  معمول استفاده كنيد.

اگر Pad را خودتان تازه ایجاد کرده اید مقداری متن نوشته شده را در آن خواهید دید. می توانید انی متن را انتخاب کرده و حذف کنید.

حال می توانید متن را در ویرایشگر وارد کنید.

 می توانید برای قالب بندی 'Formatting'  متن از دگمه های موجود در بالای جعبه متن استفاده کنید.

این دگمه ها به ترتیب عبارتند از: توپر 'Bold'، کج 'Italic' ، خط کشی زیر حروف 'underline' ، خط كشی وسط کلمه / حرف 'strikethrough' ، فهرست شماره   'numbered list'فهرست شماره گذاری شده 'unordered list' فهرست بدون شماره گذاری 'Indent' تو رفتگی 'outdent' بيرون آمدگی 'undo'  بازگشت به عقب 'redo'  انجام دوباره

 برخی حالتهای قالب بندی در تصویر نشان داده شده اند.

همین طور که مطالب را تایپ می کنید متوجه خواهید شد  که در پشت نوشته هایی که تایپ می کنید یک رنگ پس زمینه وجود دارد. این رنگ، رنگ تالیف نامیده می شود. اگر افراد دیگری در این Pad آغاز به نوشتن کنند ، نوشته های آنان ممکن است به رنگی متفاوت نشان داده شود. اگر شما تنها نویسنده هستید، رنگ پس زمینه تمرکز شما را بر هم بزند و شما می توانید این رنگ های مولف را با کلیک کردن دگمه رنگین حذف کنید.

نویسندگان متعدد در Pad

هرگاه کاربران جدید وارد پروژه شده و در Pad مطلب وارد می کنند، نوشته های آنان به رنگهای متفاوت نشان داده می شود و این کمک می کند تا بتوان نویسندگان مطلب را ردگیری کرد.

برای آسانتر ساختن این امر، فکر خوبی است که نام خود را با رنگ تالیف خود پیوند دهید. برای انجام این کار نماد سر و گردن را که در سمت راست بالای صفحه قرار دارد کلیک کنید.

از شما خواسته می شود تا نام خود را وارد کنید

 

یک نام واقعی ، نام مستعار و یا تخلیص وارد کنید.

همین طور که کاربران جدید برای ویرایش این نسخه  اضافه می شوند، نام آنها این فهرست نشان داده می شود و این به شما امکان را می دهد تا ببینید چه کسی چه  قسمتی از متن را نوشته.

تعامل با سایر نویسندگان / شرکت کنندگان

.

یکی از دلایل  اصلی استفاده از Etherpad  امکان همکاری همزمان  با سایر نویسندگان از طریق شبکه اینترنت می باشد. Etherpad  شامل یک پنجره گپ Chat  می باشد که امکان صحبت همزمان با سایر نویسندگان را فراهم می کند.
برای فعال کردن Chat بر روی یک نصب شده Installation پیش فرض بر روی نماد chat  را کلیک کنید.

اگر در جعبه متن Textbook کوچک در پائین  صفحه متن وارد کنید، برای تمامی افرادی که در حال حاضر بر روی این نسخه کار می کنند نمایان می شود.

ابزار Chat روش بسیار خوبی برای تبادل اطلاعات درباره آنچه که می نویسید و یا حتی خوش آمد گویی و سلام کردن به سایر نویسندگان می باشد.


این امکان وجود دارد که گزینه گپ را بطور دائم نمایش داد. این کار را می توانید از طریق کلیک کردن در سمت چپ دو نماد واقع شده در بالای پنجره chat  انجام داد

ثبت تغییرها و مرورها

یکی از ویژگیهای اصلی Etherpad این است که یک نمونه از تمامی تغییرات اعمال شده بر روی نسخه را ذخیره می کند.

برای مشاهده این تغییرات بر روی  نمادی که به شکل ساعت است کلیک کنید تا نوار زمان بندی پروژه را نمایان سازد.

یک نوار زمان با یک دسته متحرک در اینجا قرار دارد که می توانید به سمت چپ حرکت دهید تا بین نمونه های این نسخه حرکت کند. در جدیدترین نوع Etherpad  این دسته متحرک  از سمت راست شروع به حرکت می کند.
کشیدن این دسته  به روی 0 پیام پیش فرضی را نمایش می دهد و زمانی را که Pad ایجاد شده.

کشیدن این دسته  به روی 0 پیام پیش فرضی را نمایش می دهد و زمانی را که Pad ایجاد شده.

هنگامی که دسته متحرک Playing Head را تکان می دهید خواهید دید که متن تغییر می کند. این یک نمایش بصری است از تغییراتی که در متن ایجاد شده.

 می توانید بر روی دگمه Play در سمت راست این نوار زمان کلیک کنید تا این تغییرات را با سرعتی نشان دهد تا که تغییرات صورت گرفته بطور کلی را ردیابی کنید.

از لحاظ کاربردی، این امر بسیارکارساز است زیرا اگر شما و یکی از شرکت کنندگان قسمتی از متن را اشتباها حذف کرده باشند و بخواهید آن قسمت را دوباره بازگردانید، امکان پذیر می باشد. بسیار جالب است که پیشرفت این همکاری را مشاهده کنید. این یک تجسم از خلاقیت در همکاری بصورت عملی است
 هرگاه که خواستید به نوشتن در Pad بازگردید، بر روی پیوند Return to pad  را کلیک کنید.

مرورهای  ذخیره شده بطور عمدی

در حالی که Etherpad  تمامی کار انجام شده و تغییرات را بطور پیش فرض در قسمتهای کوچک ذخیره می کند، شاید مایل باشید که تنظیماتی را صورت دهید تا تغییرات و مرورهای عمدی را فعال کنید. این امر بوسیله کلیک کردن بر روی نماد ستاره انجام می شود.

اگر به نمای نوار زمانی Pad بروید در جایی که مرورهای ذخیره شده مورد استفاده قرار گرفته اند، تغییرات ذخیره شده عمدی را به شکل ستاره هایی برای علامت گذاری در طول این نوار خواهید دید..

با کلیک کردن بر روی ستاره های علامت گذاری می توانید به یکی از نسخه های عمدی علامت گذاری شده بروید.

وارد کردن و خروجی گرفتن از نسخه ها

ممکن است یک Pad  را با یک نسخه ای آغاز کنید که قبلا در یک نرم افزار پردازش کلمه ای ایجاد کرده اید. هنگامی که همکاری  به پایان رسید ممکن است بخواهید از این نسخه خروجی بگیرید.

می توانید این کار را درقالب های مختلف انجام دهید. برای شروع بر روی نماد دو پیکان در جهات عکس را در نوار ابزار در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید.

می توانید با قالب های  بسیاری خروجی بگیرید. این قالب ها عبارتند از : HTML، متن ساده، Microsoft Word، pdf , ODD, Dokiwiki ،  Media wiki

There has been error in communication with Booktype server. Not sure right now where is the problem.

You should refresh this page.