FLOSS Manuals

 English |  Español |  Français |  Italiano |  Português |  Русский |  Shqip

FIREFOX Farsi

FireFTP

FireFTP از ویژگی های برجسته مرورگر FireFox می باشد. دسترسی شما به وب سرور (سرویس دهنده وب) ، نشان ان است که در آنجا دارای حساب یا "FTP Account" می باشید. با استفاده از FireFTP می توانید تمامی فایل های html ،پادکست ها، فایل رسانه ای، فایل های پشتیبان، یا هر فایل دیگری را بصورت آنلاین در آن سرور قرار دهید. FireFTP در سیستم های عامل OSX، Windows و Linux براحتی کار می کند. FireFTPخصوصاً زمانی بسیار کاربرد دارد و مفید فایده می افتد که شما با سیستم کامپیوتری شخص دیگری کار می کنید (به کامپیوتر شخصی خود دسترسی ندارید) یا به کافهٌ اینترنتی مراجعه کرده و ناامیدانه در جستجوی نرم افزاری برای عملیات ftp می باشید. FireFTP نرم افزاری مجانی و به لحاظ سایز بسیار کوچک است، علاوه بر ان، کل عملیات نصب آن بصورت خودکار از طریق FireFox صورت می پذیرد. برای نصب این نرم افزار تنها کافی است یک کلید را فشار دهید.

نصب FireFTP

FireFTP یکی از افزودنی های FireFox است. بنابراین نصب آن بسیار آسان می باشد. نخست باید به صفحه "افزودنی ها" مراجعه کنید:

http://addons.mozilla.org/firefox/

سپس در کادر Search ،"fireftp" را تایپ کنید:

search_en.jpg

حالا اگر برروی کلید Search کلیک کنید، صفحهٌ ذیل نمایان خواهد شد:

addonsearch_1_en.jpg

اکنون برروی عنوان آبی رنگ FireFTP کلیک کنید تا به صفحهٌ نصب FireFTP راهنمایی شوید، نجا ا ر دصفحه ای مشابه صفحهٌ ذیل را مشاهده خواهید نمود:

site_1_en.jpg

اکنون برروی کلید بزرگ سبزرنگ "Install Now" کلیک کنید، سپس پنجرهٌ نصب، نمودار خواهد شد:

installnow_en.jpg

حال برروی کلید "Install Now" کلیک کنید، کادر مربوط به میزان پیشرفت نصب پدیدار خواهد شد:

install2_1_en.jpg

زمانیکه عملیات دانلود و نصب به پایان رسید(عملیات بصورت خودکار صورت می گیرند) متن ذیل را مشاهده خواهید نمود.

install2a_1_en.jpg

اکنون برروی "Restart Firefox" کلیک کنید تا مرورگر شما دوباره راه اندازی شود. پس از راه اندازی مجدد، "افزودنی FireFTP " آمادهٌ استفاده خواهد بود.

استفاده از FireFTP

برای شروع FireFTP فقط کافی است برروی منوی "Tools" کلیک کرده و سپس "FireFTP" را انتخاب کنید:

open_en.jpg

نتیجتا" FireFTP در پنجرهٌ جدیدی در درون FireFox باز خواهد شد:

fftp_1_en.jpg

همانطور که ملاحظه می کنید وقتی که FireFTP همانند تصویر فوق در صفحهٌ مرورگر باز می شود، تا حدودی پیچیده به نظر می آید. اگر شما با کامپیوتر کیفی کار می کنید یا صفحهٌ مانیتور کوچکی در اختیار دارید، استفاده از FireFTPبدین ترتیب، می تواند به شما کمک کند تا از سوئیچ کردن پشت سرهم بین نرم افزار عملیات FTP(جهت ارسال فایل به وب سایت مورد نظر خود) و مرورگر(جهت مشاهدهٌ تغییراتی که شما در وب سایت مورد نظر بوجود آورده اید) اجتناب کنید.

لازم به ذکراست که وقتی FireFTP برای اولین بار راه اندازی می شود، صفحهٌ اصلی آن پدیدار می گردد(که تنها یک صفحهٌ وب است و جزئی از قابلیت های FireFTP نمی باشد)، که به شکل زیر است:

fftphome_en.jpg

سازندهٌ FireFTP در اینجا اعلام می کند که اعطای کمک مالی به وب سایت که در واقع اهداف خیرخواهانه دارد، اجباری نیست. نرم افزار FireFTP کاملاً و مطلقاٌ مجانی است و وی نمی خواهد تا علاقه مندان به استفاده از این نرم افزار با تصور اجبار در پرداخت کمک مالی، از استفادهٌ نرم افزار منصرف شوند. بنابراین، هرطور که مایلید عمل کنید. چنانچه یک بار این صفحه را مشاهده نمائید، دیگرهرگز در هنگام اجرای FireFTP پدیدار نخواهد شد.

ارسال فایل به سرور

اکنون می خواهیم ببینیم که چگونه می توانید فایل مورد نظرتان را به سرور مدنظر خویش ارسال کنید. پیش از هر چیز باید از مشخصات سرور مزبور آگاهی حاصل نمائید. اطلاعاتی که بطور خاص باید از آن مطلع باشید عبارتند از:

  • نام میزبان (Host)- نام حوزه یا آدرسIP وب سرور

  • نام کاربر(Username) - نام کاربر مربوط به حساب (account) در سرور

  • رمز عبور (Password)- رمز عبور برای حساب مزبور

برای انجام این تمرین فرض ما بر این است که شما هیچ گونه رمزعبور و نام کاربر برای حساب FTP خویش تعیین نکرده اید. اولین کاری که باید انجام دهید، ذخیرهٌ این اطلاعات در FireFTPاست، بدین ترتیب می توانید به وب سرور مزبور سریعاً دسترسی داشته باشید(در اینجا فرض براینست که شما ازFTP بصورت مکرر برای ارسال اطلاعات به یک سرور خاص استفاده می کنید، اگر چنین نیست می توانید از "Quick Connect" واقع در منوی "Manage Accounts" بهره گیرید). برای ذخیرهٌ اطلاعات یاد شده، بر روی کلید "Create Account" کلیک کنید:

createacc_en.jpg

کلید "Create an Account" فقط برای اولین باری که شما می خواهید در FireFTPبرای خود حساب باز کنید، ظاهر می شود. پس از آنکه بر روی کلید مذکور کلیک کردید، پنجره ای با کادرهای خالی متعدد مانند زیر ظاهر می شود:

accmanager_en.jpg

در اینجا ما اطلاعات مربوط به حساب خود در وب سرورمان را وارد می کنیم. فرض می کنیم که اطلاعات ما از این قرار باشند:

اطلاعات فوق واقعی نمی باشند اما برای مثال مربوط به این راهنما از آنها استفاده می شود. اکنون اطلاعات را در کادرهای مربوطه وارد می کنیم. تنها کادری که اطلاعات آنرا در اختیار نداریم، اولین کادر یا "َAccount name" است ، با این حال شروع به واردنمودن سایر اطلاعات می کنیم.

accmanager1_en.jpg

در تصویر بالا، ملاحظه می کنید که FireFTP اطلاعاتی را که شما در کادر Host وارد نمودید، در کادرAccount Name کپی نمود. در واقع Account Name چیزی نیست مگر نام حسابی که ما در وب سرور داریم، و از این طریق هر بار که از FireFTP استفاده می کنیم می توانیم نام آنرا بیاد بیاوریم (چنانچه شما دارای حساب های متعدد در وب سرورها هستید، می توانید نام آنرا از میان منویی که در FireFTP وجود دارد انتخاب کنید). در اینجا می خواهیم نامی را برای حساب خود انتخاب کنیم، مثلاً "fm":

accmanager2_en.jpg

اکنون می توانیم با کلیک کردن برروی کلید OK ،تنظیم FireFTP برای حساب خود را به پایان برسانیم. با این حال به نظر نمی رسد که تغییر خاصی در پنجرهٌ FireFTP صورت گرفته باشد، اما اگر با دقت نگاه کنید متوجه می شوید که کلید "Create an Account" دچار تغییر شده و نام حسابی که ما وارد کردیم برروی آن نقش بسته است یعنی "fm".

loadedacc_en.jpg

اگر برروی این آیتم کلیک کنید، منویی ظاهر خواهد شد که به شما امکان انتخاب از بین حسابهایی که ذخیره نموده اید را می دهد. از آنجایی که ما تنها یک حساب باز کرده ایم، تنها یک نام ظاهر می شود. پس همان را انتخاب می کنیم.

choose_en.jpg

ارتباط برقرار کردن

زمانیکه حساب موردنظرمان را انتخاب کردیم ، برای برقراری ارتباط، تنها لازم است که برروی Connect کلیک کنیم. آنگاه FireFTPتلاش خواهد کرد تا با وب سرور مربوطه ارتباط برقرار کند.

برای آنکه از انجام عمل برقراری ارتباط، اطمینان حاصل کنید، کافی است به پایین پنجره FireFTP نگاهی بیندازید تا کادر پیشرفت عملیات را مشاهده کنید (پایین سمت راست):

feedback_1_en.jpg

ضمنا کلمهٌ "Connecting" به معنای " در حال ارتباط" در سمت چپ ملاحظه می شود.

زمانیکه ارتباط برقرار شد، مشاهده خواهید کرد که در سمت راست پنجره FireFTP فایل های موجود در روی وب سرور شما پدیدار خواهد شد:

loggedin_1_1_en.jpg


سمت چپ، فایل های موجود در کامپیوتر شما را نشان می دهد. برای جستجو در هر یک از این پنجره ها کافی است برروی شاخه مورد نظرتان کلیک کنید.

ارسال (انتقال) فایل

اکنون برای انتقال(ارسال) فایل به وب سرور، باید اول فایل مورد نظر خود را در پنجره سمت چپ انتخاب کنید.

loggedin_1_1_en.jpg

در مثال بالا، من فایل "sqs2.jpg" را برای انتقال به سرور انتخاب کرده ام. سپس برروی آن کلیک کردم تا انتخاب شود، و حالا باید برروی نمایه فلش سبزرنگی که به سمت راست نشانه رفته است کلیک کنم:

right_en.jpg

پس از آن، در پایین صفحه و سمت راست کادری باز می شود که جریان انتقال را نشان می دهد.

feedback2_en.jpg

زمانی که خط پیشرفت عملیات متوقف شود، فایل یادشده بالا در پنجره سمت راست در میان فایل های وب سرور پدیدار خواهد شد.

 tobe_en.jpg

There has been error in communication with Booktype server. Not sure right now where is the problem.

You should refresh this page.