FLOSS Manuals

 English |  Español |  Français |  Italiano |  Português |  Русский |  Shqip

FIREFOX Farsi

مقدمه ای بر  Firefox

اینترنت شبکه غول پیکری است از رایانه ها، که همه آنها به یکدیگر متصل هستند. برخی از این رایانه ها 'Web Server'   رایانه مادر ,هستند یعنی رایانه هایی که روی آنها وب سایت قرار دارد. اگر مایل باشید که از طریق رایانه خود و یا دستگاه تلفن همراه به این سایتها مراجعه کنید، احتیاج به وسیله ای برای جستجو و دیدن وب سایتها دارید و این همان کاری است که یک مرورگر انجام می دهد.

یکی از محبوبترین و پر استفاده ترین مرورگرها Firefox است.  Firefox مرورگری است رایگان و متن باز 'Open Source' که توسط بنیاد موزیلا Mozilla در سال ۲۰۰۳ ساخته شد. Firefox بر روی تمامی سیستم عاملهای عمده همچون مکینتاش Macintosh ، لینوکس Linux و ویندوز Windows قابل نصب و استفاده می باشد و به بیش از ۷۵ زبان ترجمه شده و بهتر از همه اینکه کاملا مجانی است.

 Firefox را از کجا می توان بدست آورد؟

اگر مایل باشید که Firefox را نصب کنید می توانید به این نشانی اینترنتی مراجعه کنید:
https://www.mozilla.com/

هنگامی که به این سایت مراجعه می کنید به طور خودکار فایل یا پرونده راهنمای نصب    Firefox  نشان داده خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی نصب Firefox بر روی هر کدام از این سیستم عامل ها، به فصلهای بعدی مراجعه کنید.

درباره این راهنما

ماموریت  تهیه این راهنمای خلاصه شده Firefox  که بر امنیت اینترنتی تاکید دارد  توسط Internews و به عنوان بخشی از برنامه توسعه و ارتباط حقوق بشر Humans Rights Connect Expand تقاضا شد.

این راهنما حاوی خلاصه ای از راهنمای Firefox طولانی تر  که در وب سایت Floss Manuals موجود است، می باشد. همچنین حاوی سایر مطالب شامل گذر کردن از سانسور اینترنتی و امنیت اولیه اینترنتی می باشد و مطالب جدیدی توسط مدیران پروژه میک فاز Mick Fuzz و ژاک ساواژ Jaque Sauvage  به این راهنما اضافه شده.

کوشش فشرده اصلی کتاب Firefox

راهنمای طولانی تر Firefox در طی یک کوشش فشرده دو روزه در Doctrain West استنتاج شد. اسکات ایبـِل Scott Abel دعوت را گسترده کرد و این کوشش نتیجه همکاری Floss Manuals, Doctrain West  و بنیاد Mozilla بود. ۲۵ نویسنده  در داخل و خارج از فضای مجازی همکاری کردند تا کتابی را در طی دو روز تولید کنند. علاوه بر متن اصلی، مقدار زیادی اطلاعات نیز از پایه اطلاعات بی نظیر پشتیبانی Firefox دوباره مورد استفاده قرار گرفت.

ffprint

افزونه های فایرفوکس

هنگامی که شما فایرفوکس را دانلود و نصب می کنید این مرورگر بلافاصله قادر به انجام وظیفه- های معمولی یک مرورگر می باشد. شما همچنین می توانید با نصب کردن افزونه ها (که برایا بالا بردن قدرت فایرفوکس به وجود آمده اند) رفتار فایرفوکس را تغییر و توانایی های آن را بالا ببرید. افزونه های متفاوتی وجود دارند من جمله:

  • افزونه هایی که قابلیت های بیشتری برای مرورگر شما فراهم می کنند
  • زمینه هایی که باعث تغییر شکل فایرفوکس می شوند
  • پلاگین هایی که به فایرفوکس این قابلیت را می دهد که مشکلات خاصی را آسانتر حل کند. ( برای مثال فیلمهای فلش¸ برنامه های جاوا و غیره)

افزونه های موجود بسیار زیاد می باشند. شما می توانید واژه نامهای مختلفی به زبان های مختلف در اختیار داشته باشید¸ پیش بینی هوا را در کشورهای دیگر دنبال کنید¸ و پیشنهاد درباره وب سایتهایی با مضمون مشابه وب سایت در حال مشاهده دریافت نمایید و غیره و غیره.

فایر فاکس لیستی از این افزونه ها در وب سایت خود (http://addons.mozilla.org/firefox) نگه داری می کند و شما می توانید حتی آنها را بنا بر طبقه بندی های مختلف در https://addons.mozilla.org/firefox/browse دریافت کنید.

قبل از نصب هر گونه افزونه این را به یاد داشته باشید که آنها قادر به خواندن مقدار زیادی از معلوملت شما می باشند پس آنها را از وب سایت های قابل اعتمادی دانلود کنید. وگرنه این افزونه ها میتوانند بدون اطلاع شما اطلاعات بسیاری را در اینترنت پخش کنند. این اطلاعات می تواند درباره رکورد وب سایتهایی که شما آن را بازدید کردید باشد یا حتی به رایانه شما صدمه بزند.

پیشنها ما به شما اینست که هیچ افزونه را به جز آنهایی که در وب سایت فایرفوکس یافت می شوند نصب نکنید. این امر دزباره نصب فایرفوکس نیز صدق می کندو بهتر است تا فایل نصب را از یک وب سایت قابل نگرفته آن را نصب نکنید. این امر مهم است که بدانیم استفاده از رایانه اشخاص دیگر یا استفاده از اینترنت کافه آسیب پذیری شما را بیشتر می کند.

در سه فصل بعدی ما به بررسی افزونه هایی می پردازیم که برای استفاده در برابر سانسورهای اینترنتی کاربرد دارند

Floss چیست؟

فایرفاکس نرم افزاری است کاملا رایگان Floss می باشد. شما برای نصب و بارگیری این نرم افزار موظف به پرداخت هیچ هزینه ای نیستید.

 Floss مخفف ای است برای: رایگان، آزاد, نرم افزار متن باز. اگرچه گونه های مختلفی از این واژه ها بکار گرفته می شود، اما تمامی نرم افزارهای  برخی از ایده آل های آزادی نرم افزاری را مشترکا استفاده نمی کنند :

ـ آزادی در اجرای برنامه
ـ آزادی در دسترسی به تمامی کدهای منبع
ـ آزادی در مطالعه کد
ـ آزادی در تغییر کد
ـ آزادی برای انتشار کد تغییر یافته

Firefox  و جامعه

برای بسیاری از کاربران Firefox اولین معرفی آنها به Floss و اندیشه های که نماینده آن است، می باشد. Floss ویژگی اصلی پروژه Mozilla که  تولید کننده مرورگر Firefox می باشد، است. در نتیجه همه می توانند از Firefox استفاده کنند، از آن نمونه برداری کنند، آنرا بهینه کنند و یا توسعه دهند. ویژگی اصلی پروژه موزیلا سیاست  تجربه همکاری Participatory Experiment Strategy می باشد. بدین معنا که هر کسی می تواند در بهینه کردن Firefox سهیم باشد. روزانه میلیون ها نفر از افراد جامعه در بهینه کردن Firefox همکاری می کنند .

Mozilla توسط داوطلبین اضافه شده و مابقی این کدها توسط افرادی اضافه شده که بطور تمام وقت توسط Mozilla و یا دیگر شرکت هایی که در پیشرفت Mozilla نقش دارند، استخدام گردیده اند. Mozilla مجموعه ای است از افراد گوناگون و تقریبا هر کسی که می تواند تاثیر بزرگی داشته باشد. چه از طریق نوشتن یک کد، نوشتن مستندات، امتحان کردن نرم افزار و یا حتی فقط از طریق معرفی Firefox  به دوستان!

 

 

There has been error in communication with Booktype server. Not sure right now where is the problem.

You should refresh this page.