FLOSS Manuals

 English |  Español |  Français |  Italiano |  Português |  Русский |  Shqip

K9 Farsi

مقدمه

 k-9Mail یک نرم افزار پست الکترونیک است که برای تبلت ها و گوشی های آندروید طراحی شده.این برنامه  می تواند ‪با چند صندوق پستی متفاوت به طور همزمان عمل کند و با همهٔ آنها قابل تنظیم می باشد. ویژگی قابل تنظیم بودن آن مناسب کاربرانی است که بطور معمول ایمیل های ‬ زیادی دریافت می کنند و می خواهند قابلییت مدیریت آنها را در هر زمان از طریق دستگاه آندروید Android خود داشته باشند.‬

 k-9 می تواند از طریق تمامی پروتکل های متداول از جمله قراردادهای POP3 و IMAP به سرورهای پست الکترونیکی متصل شود.  خصوصیت open-source بودن این برنامه این امکان را برای کد نویسان فراهم می کند تا به سهولت به این برنامه قسمتهایی را اضافه کرده و ویژگیهای امنیتی و غیره آن را توسعه دهند.

 

یکی از این توسعه ها ویژگی رمزبندی کردن و سرگشایی کردن ایمیل ها از طریق روش رمزبندی PGP است که k-9Mail را مبدل به یک نرم افزارِ ایمیل بسیار مناسب برای کاربران و سازمانهایی می کند که مایلند از طریق گوشی همراه خود بسهولت و با ایمنی بالا پست الکترونیکی خود را مدیریت کنند .از جمله این کاربران ، خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و غیره هستند که  بااطلاعات شخصی‌ و محرمانهٔ افراد سروکار دارند وهمچنین حرفه ها و مشاغلی که می بایست از مطالب سری مربوط به کار خود بخوبی محافظت کنند.

زمانی که اعترافات و افشاگری های ادوارد سنودن، متخصص رایانه امریکایی تبار، از برنامه های رایانه ای جاسوسی پیشرفته که توسط حکومتهای امریکا، اسرائیل و بریتانیا بکار گرفته می شد انتشار یافت، نهادها و افراد متوجه شدند که نمی توانند بطور کامل از محرمانه بودن اطلاعال شخصی خود اطمینان حاصل کنند . چرا که حکومتها و آژانسهای جاسوسی و اطلاعاتی آنها یقینا این اطلاعات را زیر نظر خواهند داشت. رمز گذاری یک ایمیل می تواند گام مهمی در حفظ  محرمانگی محتویات آن باشد و از قرار گرفتن چنین اطلاعاتی در دسترس افراد مخالف و سودجو جلوگیری می کند.  همانطور که بعدا در فصل مرتبط به محرمانگی و رمزگذاری خواهید خواند، این برنامه روند حفظ محرمانگی را آسانتر می سازد. 

‪درباره سیستمعامل آندروید‬ و این راهنما‬

‪برنامه های کاربردی مخصوص دستگاههای  آندروید طوری تنظیم و طرح ریزی شده اند که قابلیت اجرا بر روی تمامی دستگاهها با اندازه صفحات مختلف را دارا هستند. اگر از دستگاهی استفاده می‌کنید که دگمهٔ منو ندارد بجای آن نماد فهرستی را بر روی نوار جستجو خواهید دید که در روی آن سه مربع قرار دارد و همان گزینه های دکمه فهرست را دارد‬. در ادامه این راهنما این نماد را نماد عملیات بیشتر خواهیم خواند. 


 این نماد ممکن است در سمت راست نوار عملیات Action bar  برنامه قرار گیرد.

 

دکمه فهرست menu

دستگاههای قدیمیتر آندروید معمولا دارای یک کلید سخت افزاری هستند.

 

در این حالت برای دستیابی به گزینه های مشابه فهرست شده در نماد عملیات بیشتر (more actions)  دکمه سخت افزار را فشار دهید.

اطلاعات فنی درباره K‪-‬9

رنامه K-9 ابتدا بصورت شاخه ای از کارخواه نامه نرم‌افزارِ ایمیل پروژه open-source آندروید پدید آمد و ساخت اون توسطِ جسی وینسنت تکمیل شد. صفحه خوش آمد گویی برنامه k‪-‬9 فهرستی است از ویژگی‌ هایی‌ که در توسعه نرم افزارایمیل موجود بر روی دستگاه آندروید شما ارائه شده


این برنامه می تواند همزمان به همراه یک برنامه کاربردی به نام  AGP  برای رمزگزاری کردن نامه های الکترونیکی بکار گرفته شود. در حال حاضر این تنها از طریقِ رمزگزاری درون برنامه ای inline  عمل می کند و نه از شیوهٔ مدرن ترِPgp‪/‬mime.   

‪در بخش رمزگزاری‬ این راهنما بیشتر در این باره خواهید خواند. خیلی از این مطالب در طی این راهنما بطور مفصل تر توضیح داده شده و سایر موارد بر روی صفحاتِ wiki وب سایت github وجود دارد. 

 https://github.com/k9mail/k-9/wiki/FeatureList

چگونه بیشتر همکاری کنیم و راهنمایی بگیریم

چنانچه مایل باشید می توانید به شیوه‌های مختلف در پروژه k‪-9  ‬  شرکت کنید. در این پیوند یک سامانه پست الکترونیکی وجود دارد که به عنوان محل ملاقات مجازی عمل می کند که کاربران، نویسندگان و توسعه دهندگان برنامه میتوانند از این طریق با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. 

mailing list here

برنامه k-9 صفحه googleplus خود را مرتبا بروز می کند.
Google Plus page.

There has been error in communication with Booktype server. Not sure right now where is the problem.

You should refresh this page.