FLOSS Manuals

 English |  Español |  Français |  Italiano |  Português |  Русский |  Shqip

Obscuracam Fa

درباره Obscura Cam 

Obscura Cam برنامه‌ای است کاربردی مخصوص دستگاههای Android. این برنامه  با توجه به نیاز به پنهان کردن سریع چهره های افراد در تصاویر و یا فیلمهایی که توسط گوشیهای هوشمند گرفته می شود ساخته شده. این برنامه برای افرادی که در مستند کردن جنبشهای  اجتماعی و مردمی و یا حوزه های حقوق بشر دست دارند می تواند ابزار مفیدی باشد.

اولین بار Obscura Cam در نشست کنفرانس ویدئویی و کارگاهِ عملی Hackday  بوجود آمد. بعدها این پروژه پیشرفت داده شده و با همکاریِ سازمانِ Witness (که یک انجمن حقوق بشرمی باشد) تکمیل شد. تمرکزِ اصلی‌ این پروژه برکاربردِ دوربین و فعالیات بنیاد Guardian Project بود. این بنیاد  برروی تولید و فن آوری دستگاههای Android همراه با تمرکز بر خدمت به جنبش های اجتماعی و مردمی فعالیت دارد. 

با  Obscura Cam چه فعالیتهایی می توان داشت؟

کاربرد اصلی  Obscura Cam شناسایی و پنهان کردن چهره ها در تصاویر ثابت و متحرکی که توسط دستگاههای Android  ثبت گردیده  می باشد.

 

فصلهای بعدی در این راهنما بصورت دقیق و ریز نحوه استفاده از  Obscura Cam و انتخاب و پنهان کردن قسمتهایی از عکس و یا ویدئو های شما را شرح می دهد. البته روشهای دیگری برای این کار در نرم افزارهای رومیزی desktop ویا اینترنتی وجود دارد. با استفاده از برنامه های ویرایش ویدئویی همچون Premiere‪,‬ FCP و Kdenvile  امکان بکار بردن تکنیک های محو و Tracking نیز هست.

همچنین جدیدا می توان از تکنیک محو کردن و پوشاندن چهره افراد در ویدئوهای بارگزاری شده بر روی شبکه ویدئویی youtube  استفاده کرد. البته مزیت استفاده از  Obscura Cam بر تمامی روشهای ذکر شده قابلیت محو کردن چهره ها و انجام این عملیات بلافاصله پس از ثبت بر روی همان دستگاه می باشد. بدیهی است که در اینجا دیگر احتیاجی به  استفاده از نرم افزارهای پیچیده ویرایش ویدئویی نمی باشد و لذا خطر به دام افتادن تصاویر حساس و محرمانه بطور قابل توجهی کاهش می یابد

چه کسانی می توانند از Obscura Cam   بیشترین  استفاده را ببرند؟

این برنامه ابتدا برای خدمت و سودرسانی به افرادی ایجاد شده که در جنبشهای اجتماعی فعالیت می کنند و غالبا از گوشیهای همراه خود برای ثبت موارد نقض حقوق بشر و ظلم دستگاههای حکومتی در جامعه استفاده می کنند. گوشیهای همراه و تبلت ها در زمره ابزارهای کلیدی افرادی هستند که بصورت فعال در راستای تغییرات مثبت اجتماعی فعال هستند و ویدئوها و تصاویری که ثبت میکنند نیز نقش مهمی در در ساختن و تولید یک جنبش ایفا میکنند. تمایل به پخش کردن تصاویر خبری برای بازگو کردن جریان از دیدگاه خودمان و معطوف کردن توجه به کمپین هایی که برپا می کنیم امری است قابل درک ولی در راستای این امر باید در محافظت منابع خبری و همکارانمان هوشمندانه رفتار کنیم.

برای سهولت در نشر تصاویر داغ خبری و کاهش در اتلاف وقت توجه کمتری به  امنیت و عملکرد هوشمندانه می شود مخصوصا هنگامی که از گوشیهای همراهمان برای این کار استفاده می کنیم. ممکن است برنامه های کاربردی و یا سرویس های اینترنتی را بکار بگیریم تنها به این دلیل که کار ما را سریع انجام می دهند بدون اینکه کاملا به خطرات ناشی از آن و یا به  قوانین و شرایط مندرج شده از جانب سازنده های آنان توجهی بکنیم.

استفاده از گوشیهای همراه می تواند برخی از خطرها را تشدید کند چرا که آنها ذخیره کننده تصاویر و ویدئوهایی هستند که در دستِ افراد فاقد صلاحیت و مخالف می تواند روابط و همکاران شما را به مخاطره بیندازد. بسیاری از حکومتها منابع زیادی را برای جمع آوری اطلاعات از شهروندان خود بکار می گیرند. این روزها محکومیت و محدودیت فعالانی که در جمع آوری اطلاعات اخذ شده از گوشیها و یا ویدئوهای نشر شده دست داشته اند، بسیار شایع است. 

هنگامی که یک ویدئو به یک وب سایت ویدئویی بارگذاری می شود به مقامات این امکان را می دهد تا از مخالفان خود یک مجموعه database  تصویری ایجاد و از این اطلاعات برای محدودیت ، دستگیری ویا تهدید افراد استفاده کنند. این موضوعی است که بنیاد Witness  در گزارش خود با عنوان دوربینها در همه جا (Cameras Everywhere) و همچنین  در گزارش خود بی نامی بصری (Visual Anonymity) به طور مفصل به آن پرداخته. در چنین فضایی وظیفه طیف وسیع فعالان و دیگر افراد این است که مسائلِ ایمنی را جدی گرفته و در فعالیتهای روزانه خود بکار گیرند. 
There has been error in communication with Booktype server. Not sure right now where is the problem.

You should refresh this page.